K létání jsem nepotřeboval žádný stroj. Stačilo na let jen pomyslet a vzlétl jsem, tedy pokud jsem si start nekomplikoval dalšími umělými omezeními; například jsem si vymýšlel, že pro vzlet potřebuji nějaký rozběh, vyšší zídku a nebo něco takového. Pevným pravidlem pak bylo to, že jsem ve vzduchu musel mít vždy dopředný pohyb. Bez rychlosti jsem rychle pozbýval mé magické antigravitační vlastnosti a pak jsem z nebes zpravidla padal na zem. Byl jsem Ikarem, ale jen pokud jsem měl dopřednou rychlost. Do vzduchu jsem se vždy pokládal v leže, mohl jsem mít i rozpažené ruce. Létal jsem nahý, jen v pouhé bederní roušce, která svou konstrukcí plně odpovídala indiánským provlíkačkám. Proč zrovna bederní roušky? To opravdu vůbec netuším. Nahý jsem v mých představách nelétal a v jiném oděvu, než v bederní roušce, také ne. Už jako malý kluk jsem mou létací bederku považoval za velmi zvláštní a nezvyklý oděv. Má bederka neměla žádnou leteckou funkci, byla jen pouhou ozdobou. Bez ní jsem se ale k nebesům nikdy nevznesl.
Nízký let mne ze všeho přitahoval nejvíc. Nízké létání nad krajinou byl můj oblíbený styl. Do větších výšek jsem se ale velmi rád podíval také.
Vymýšlel jsem si různé příběhy, ve kterých jsem přijímal roli lidského mláděte s mocí létat, které mohlo...:
1. … padnout z nebes na zem a zranit se. Zachraňovali mne pak lidé, kteří mne našli a kteří mne pak léčili ze zranění. Zkoumali mne pak třeba i vědci, protože létající lidské mládě nemohlo uniknout jejich pozornosti. O můj život a svobodu usilovali zlí lidé versus ti dobří, kteří mi naopak chtěli pomoci dostat se zpět mezi oblaka, kam jsem svou přirozeností patřil. Tehdy se mi nesmírně líbil film E.T. S obrovkou rozkoší a vzrušením jsem si tento příběh přehrával podle svého.
2. … provázet velké tažné ptáky při jejich odletu i příletu, obyčejně nad krajinou mého bydliště.
3. … po ránu vzlétat v šeru svítání do výše, abych se mohl rychleji hřát v paprscích Slunce. Ne vždy jsem tedy podléhal pravidlu o neschopnosti stoupat po ránu... K pravidlům mého létáním jsem přistupoval, řekněme, kreativně.
4. … zachraňovat mé přátele ztracené v divoké přírodě, nebo ohrožené živly; jako ohněm a nebo vodou, nebo také zlými lidmi, kteří si je lovili jako zvěř pro svou zábavu.
5. … pracovat pro detektiva jako jeho tajný zdroj informací o zlých lidech.
6. … hlídat mé přátele a rodinu před příchodem letní bouře, ke které jsem si mohl tajně zalétnout a zblízka zhodnotit její nebezpečí a sílu.
7. … být poblíž těch nejlepších přátel jako jejich tajný strážce, o kterém by ale nevěděli.
8. … létat plně svobodný kolem letního tábora, s dobrodružstvím blízkých startů i přistání poblíž táborníků ve smyslu možnosti (ne)prozrazení takové schopnosti.
9. … být tichým a neviditelným divákem toho, co se děje na zemi, tedy v lesích, na loukách i na ulicích měst. Toulání nad terénem krajiny bez cíle, v naprosté rozkoši z pohybu a skvělého výhledu.
10. … být tajným agentem mimozemské (nebo nějaké vyšší civilizace), který sbírá o lidstvu a o zemi informace.
11. … přenášet tajné zprávy a poselství.
12. … hledat tajná sídla nepřátel a tajná zařízení ukrytá v krajině.
13. … hledat podobné lidi se stejnou schopností a navazovat s nimi přátelství.
14. … atd…
Zvláštní na tomto všem je to, že mne letadla jinak zvlášť nepřitahovala. Skutečná technika pilotáže lidských létacích strojů také příliš ne. Nebyl k tomu důvod. Mé tělo bylo mým letadlem a mé létání bylo tak přirozené, jako když zdravý člověk běží po louce. Ten také nepřemýšlí nad tím, jak pod sebou při běhu klást nohy…. V pozdějších letech mého dětství jsem přesto postupně přijal některé základní pravidla a přirozené zákonitosti letu; jako například naklánění těla v zatáčkách, pocity přetížení, svistot vzduchu proudícího kolem mých uší, odpovídající interakci proudění vzduchu s mými vlasy a flapy mé bederky, vliv větru na můj let, zatížení hladkosti letu deštěm a nebo nějakým neseným břemenem a tak podobně. Tohle všechno prosáklo i do mých nočních snů. Barevnost, výpravnost a uvěřitelnost všech těchto snů byla naprosto dokonalá.
Mé bederky jsem přijal i v mém reálním světě. Měl jsem je ukryté na tajném místě v pokoji a rád jsem se do nich oblékal.
Vždy však tajně a beze svědků. Byly mým tajemstvím. Zjednodušeně a krátce řečeno; byly mi velmi příjemné. Na nahém těle se mi tento oděv opravdu líbil.
Rád a často jsem jako chlapec chodíval spát v mé bederce místo pyžama. Na téma spaní v bederkách jsem na Vašich stránkách už
několikrát narazil a udělalo mi to velkou radost. I já jsem se v létě svlékal do tohoto oděvu v lesích a na loukách, abych tam pak doslova létal po krajině.
Běh v pouhé bederní roušce je velmi zvláštní. Miloval jsem ten pocit, když mi ten přední flap při běhu doslova protékal mezi stehny.
Zvláště při běhu proti větru, z prudkého kopce, při houpání na laně pod větví vysokého stromu… Bylo to opravdu hodně návykové. Při plavání je bederka, mimochodem,
příjemná zrovna tak.
I když jsem nakonec do mého bederkaření zasvětil mého nejlepšího přítele ze třídy, tak jsem se za to, že se rád oblékám jen do bederky, jinak velmi styděl.
Nejen před kamarády, ale i před členy mé rodiny. Byl to můj extrémně exkluzivní oděv s tajným příběhem mých fantazií a za takový jsem ho ještě několik let pokládal i poté,
co jsem dosáhl plnoletosti. Jen jednou jsem jej jako chlapec nosil na veřejnosti a bylo to - jak asi nepřekvapí – na letním táboře, respektive na třech letních táborech,
které byly bederkářství velmi přívětivé.
První tábor byl o lidech ze stolové hory v Amazonii, druhý měl téma příběhů z ostrova Robinsona Crusoe a třetí byl o severoamerických indiánech z předkolumbovské doby. Nelze ani vyjádřit mé tehdejší nadšení z těchto tří letních táborů. Bederky se tam nosily zcela přirozeně a zcela běžně. Pro mne to byl
nesmírně zvláštní pocit, když jsem tam uprostřed kamarádů a kamarádek nosil mou létací bederku, která se plně a bez jakýchkoliv úprav vešla do zadání kostýmů všech tří táborových
témat. Byl to úžasný pocit protkaný velkou porcí vzrušení (první dny ale i tou špetkou toho občasného studu a přirozené nejistoty, zvláště pak tu první hodinu,
kdy jsem byl poprvé v životě
v mé bederce veřejně mezi lidmi).
Sice jsem se ani na jednom z těchto táborů nevznesl do nebes výše, než do několika metrů (což byly, přesněji vyjádřeno, skoky ze skály do vody,
takže bych měl spíše napsat, že jsem se - snesl - z několika metrů), ale i tak jsem jsem si to užíval, zejména to, že jsem tam mohl mou bederku prostě nosit,
a to v tom nejintimnějším slova smyslu romantického světa mladého kluka. Po návratu z těchto táborů jsem se ale s bederkařením opět pravidelně stahoval mimo veřejný svět. Jen můj nejlepší přítel věděl o tom, že nosím bederky. Tedy kromě lidí z letních táborů. Věděli jsme to o sobě navzájem. Bederkám propadl v úplně stejném stylu jako já, jen to neměl tak propojené s létáním. On byl víc indiánem. Měli jsme zvláštní a velmi speciální kmen létajících indiánů. Zažili jsme spolu jako dva bederkáři spoustu krásných příběhů, o kterých Vám budu ještě možná někdy vyprávět. Léta zvolna ubíhala, přišel čas a lavice základní školy jsme vyměnili za střední školu. Naše společná bederkařina pak trvala ještě několik let ale na prahu dospělosti se naše společné akce, kdy jsme nosili naše bederky, stávaly stále více a více vzácné. Nikdy jsme však úplně nepřestali a bederky tak spolu nosíme - tu a tam - dodnes. Sám však bederky nosím často, zejména v létě. Vrátil jsem se i na půdu letních indánských táborů, které poslední léta pořádáme s kamarády pro pětadvacítku dětí dvou spřátelených oddílů. Bederky jsou jejich přirozenou součástí. Hádejte, odkud to mají. :)
Nelze ani vyjádřit mou radost, když jsem objevil tento Váš web o bederkách. Objevil jsem, že jsou na světě lidé, kteří si říkají bederkáři.
Pár takových kluků-bederkářů znám z mých dávných a předně pak současných táborů, zdejší internetové vody však celé věci dávají zcela nový rozměr. Bederkářství, bederkář; v
tom zajímavém pojmenování je obsaženo vše.
Tato terminologie se začala v mém okolí mezi mými přáteli a dokonce i mezi chlapci obou zmíněných oddílů celkem běžně používat. Doufám Archere, kvůli sobě, že na to nemáš copyright.
Zejména mi zde udělaly radost obrázky mistra Kadrane, které jsem objevil skrz Vaše stránky. Létající Elfové přesně a plně vystihují můj dětský – a vlastně i můj dospělý –
ideál létající lidské bytosti. Nahý a fyzicky pohledný chlapec, nebo jinoch, který umí létat a nepotřebuje k tomu nic, než jen tu bederku. Elf v bederce s flapy! Skvělý nápad.
Kardane tohle nakreslil podle mých nejlepších snů. A Elfové v bederkách bez flapů, jen v těch tanga-bederkách? Tohle vypadá také skvěle.
Sice jsem vyrostl na flapech, bederky bez flapů mne ale zaujaly. Tato odvážnější verze bederek je skvělým nápadem. Elfům to opravdu sluší.
Pokud budeme mít někdy tábor věnovaný tématu (indiánských) Elfů, tak by to možná mohla být zajímavá inspirace. Jako alternativa k běžným bederkám s oběma flapy, pochopitelně… :)
Vašim stránkám o bederkách držím kompletní sadu mých palců, neumím si představit lepší propagaci nošení bederek. Zůstávám v kontaktu a rád přiložím ruku k dílu, Alex.