Na hvězdnou oblohu se dívá z trávy prérie, Vojta, Archer, 17.7.2018
Nedávno jsme s kamarády diskutovali téma vlivu letních táborů na chlapce a dívky. Co od táborů děti očekávají, co tam nalézají, jak je tábory mění. Jaký mají vliv na jejich dovednosti, etickou a morální rovinu. Jak se na duchu našich letních táborů, které již léta různě pořádáme, podepisuje doba. Vyprávěly se dávné táborové příběhy sedmdesátých let, jako i ty nové, například z minulého roku.
Sám jsem přispěl svou troškou do mlýna. Z táborových kronik (a mých vzpomínek) jsem vytáhl několik příběhů. Jeden z devadesátých let, jeden z millénia, jeden z roku 2005 a dva z poslední doby. Na letních táborech se jako vedoucí pohybuji již dobré čtvrt století. Zažil jsem na nich spoustu krásných dní plných přátelství a dobrodružství, jako i nepříjemné chvíle, kdy došlo ke zranění a tak podobně. Již léta vidím, jak se děti na táborech mění. Jak se mění s dobou a jak se na nich podepisují zážitky z oddílů a táborů. Jak chlapci a děvčata během těch let rostou. Jak přicházejí a jak pak i odcházejí.
Na tom setkání jsem chtěl vyprávět i jeden příběh z první poloviny desetiletí po milléniu. Měl jsem jej připravený, dokonce jsem měl přichystané fotografie z toho tábora. Nakonec jsem si tento příběh ale nechal jen pro sebe. Na setkání dorazilo mnohem víc lidí, než jsem očekával. Z přátelského setkání se stala jakási polo-oficiální akce a zrovna tento příběh by se do takové společnosti nemusel tak úplně vejít.
Pod podmínkou anonymity bych si jej však dovolil převyprávět zde, na těchto stránách. Mírně se dotýká se i jistých tabuizovaných věcí, tedy nahých těl,
které jsou ostatně hned pod každou dobrou a dobře nošenou indiánskou bederkou.
Tedy, zde je ten příběh:
V těch krásných letech po milléniu jsme jezdili na tábory na Louky. Není podstatné kde přesně byly ty Louky, vězte však, že to bylo nádherné, odlehlé a velmi zdravé místo, které rozhodně netrpělo jakoukoliv elektrifikací. Tehdejší tábory byly inspirovány převážně indiánštinou. Měli jsme tee-pee stany, které byly živou součástí tábora, pak běžné stany s podsadou. Jádro tábora tvořilo několik velkých vojenských stanů. Ty byly pevnou základnou pro celý ten náš táborový mikrosvět mnoha her, které zdaleka nemusely být jen o indiánech. Zde na stránkách se věnujete bederním rouškám, vězte tedy, že bederní roušky byly na našich táborech celkem běžným úborem pro kluky a dokonce je celkem běžně nosily i některé dívky.
Tento oděv měl, řekněme, nepřehlédnutelný přesah i mimo indiánské téma. Tábor nemusel být vůbec o indiánech a přesto jsme měli bederky vždy po ruce, respektive přímo na těle. Dodnes tomu tak u nás je.
Na tyto tábory jsme z města na Louky (také není nutné jmenovat) jezdili autobusy. Do dvou autobusů nastoupilo na čtyřicet, někdy i na padesát bělošských dětí s kufry a ruksaky, pět praktikantů a vedoucích a vyrazilo se směr rozestavěný tábor, kde příjezd táborníků očekával
přípravný team, což byla ta druhá polovina nás, dospěláků. Tehdy se ještě jednalo o školně-podnikovou věc, což znamenalo,
že jsme se tam z našeho civilního života velmi dobře všichni znali. Naši svěřenci věděli do čeho s námi jdou, tedy zpravidla.
Mezi ostřílenými táborovými veterány se vždy našlo několik nováčků, pro které byl tábor premiérou.
Ten rok byl mezi těmito nováčky i Vojta (říkejme mu tak). Byl velmi hezkým chlapcem, který do prázdnin vykročil ze šesté třídy.
S rodiči se do našeho města přistěhoval rok před tím v čase pokročilého podzimu.
Každý příchod nového žáka je zdrojem klasických komplikací, zvláště pak, pokud je ten nový spíše nesmělý introvet, což byl případ Vojty.
Navazování nových vztahů a nových přátelství tím pak trpí. Měl jsem to z první ruky, byl jsem jeho učitelem ve škole. Snažil jsem se mu pomoci jak to šlo. Snažil jsem se být jeho oporou, ovšem tak, aby to nebylo nápadné. Měl rozumné rodiče, což mnohé usnadnilo. Přesto jsme museli řešit pár zbytečných a ošklivých nepříjemností, jako například, když se Vojta hned první dny popral před školou, nebo když se ve škole po jeho příchodu začaly ztrácet věci, což si děti ve své přímočaré logice vysvětlily tak, že za to určitě může „ten nový“. Věc se později vysvětlila, Vojta za ty krádeže vůbec nemohl. Celá ta nešťasná věc přesto po jistou dobu zůstávala i nadále v jeho stínu. Tak špatného prvního dojmu se zbavujete těžko, zvláště v dětském kolektivu. Začátek tedy nebyl pro Vojtu dobrý. Věci se ale rychle lepšily. Po pár měsících měl už několik dobrých kamarádů, které jsem mu od srdce přál. Zimní škola v přírodě, kdy s třídou odjel na týden na lyžování do hor, mu ohledně navazování vztahů se spolužáky velmi prospěla. Letní tábor, kam ho přihlásili jeho rodiče, pak měl být jakýmsi definitivním stvrzením, že je již domorodcem, tedy že patří mezi nás. S přijetím Vojty na tábor jsem neměl problém, sám jsem takové rozhodnutí naopak podporoval.
Jediná věc, která před táborem ještě trochu drhla, byla stydlivá povaha Vojty. Projevovalo se to v šatně, ve které se před spolužáky převlékal na hodiny tělocviku.
Ještě horší to bylo při školním plavání, kdy se měl s ostatními sprchovat nahý. Zjevně se před spolužáky necítil dobře ani v plavkách.
O jeho studu jsem věděl nejen já. Všimli si toho i jeho spolužáci, což celou věc nadále komplikovalo.
Naše indiánština na táborech se studem nebyla moc kompatibilní. Rozhodně jsme nebyli FKK tábory, to opravdu ne. Nahoty jsme se ale nebáli. Nahé saunování v potních chýších, nebo plavání bez plavek bylo na táborech celkem běžné. Bederní roušky pak byly tím příslověčným „z deště pod okap“. Na táboře jsme dětem nahotu nikdy nepřikazovali a do bederních roušek je nikdo nikdy nenutil. Zkuste však mít na sobě tričko, trenýrky, nebo aspoň ty bělošské plavky, zatímco jsou ostatní kamarádi (občas) nazí a nebo (celé dny) jen v pouhých indiánských bederkách. Jistě, jde to, vždy ale budete tak trochu mimo hlavní proud kolektivu, což vytváří další zdroj třecích ploch.
Snažil jsem se rodiče Vojty na tohle všechno upozornit. Zvláště pak, když jsme to léto chtěli indiánštinu na táboře opravdu hodně akcentovat. Vojtu jsem ke konci školního roku pozval na předtáborovku, což se dá přeložit jako přípravný poznávací víkend pro nové táborníky. Součástí je malý puťák, přespání v přírodě, seznamování s historií tábora, s jeho tradicemi, s legendami, nahlíží se do kronik a fotoalb. Vojta měl ale smůlu. V termínu předtáborovky byl nemocen, takže zůstal doma. Přesto jsem získal jakýsi falešný pocit, že Vojta ví, do čeho jde a jak že ten náš tábor bude vypadat. Možná jsem příliš spoléhal na to, že mu to řeknou rodiče. Nebo, že mu to řeknou jeho kamarádi. Spoléhal jsem na to, že si v naší klubovně prohlédl táborové fotoalba a táborovou kroniku. Považoval jsem ho za připraveného na to, že prostě bude indiánem, a to se vším všudy. Mé původní obavy nakonec smetla poslední hodina školního plavání před letními prázdninami, kdy jsem Vojtu viděl, jak se nahý sprchoval s kamarády. Stud byl v řeči jeho těla stále čitelný, zdálo se však, že jej Vojta začíná zvládat. Uklidnilo mne to. Poprvé jsem si ho uměl představit, jak je s námi na táboře v pouhé bederce, nebo nahý v potní chýši. Vojtu jsem tím pustil z hlavy.
Končil školní rok a přípravy na tábor byly v plném proudu. Tábor měl dva začátky. První byl dospělácký a druhý byl Dnem Příchodu. Dospělácký začátek, kterého se ale mohou účastnit i nezletilí praktikanti, nebyl (a dodnes ani není) ničím jiným, než navážením materiálu a přípravou tábořiště. Staví se vzorové stany, vytyčuje se půdorys tábora, staví se brána a hlásná věž. Je to příprava základní kostry tábora. Den Příchodu je dnem příchodu samotných dětí. Obyčejně bývá do dvou dnů od Dospěláckého začátku. Za oficiální začátek tábora byl však vždy považován okamžik nástupu dětí do autobusů u naší školy. Tím to celé opravdu začínalo.
Cestou na Louku se již v autobuse tehdy tradičně dělalo to, co začal jeden z chlapců ještě v devadesátých letech,
kdy se ze svého běžného oděvu v uličce autobusu za jízdy svlékl do naha, aby se po krátké nahé exkurzi autobusem oblékl do bederní roušky, kterou přijal od svého přítele.
Po příjezdu na Louku tak z autobusu mohl vystoupit rovnou jako opravdový indián. Tehdy to byla velmi nezvyklá věc, rozhodně to nebylo na naše dospělácké doporučení, přesto jsme to tolerovali. Vůbec jsme nezasahovali. Byli jsme jen diváky. Velmi zvědavými diváky. Byl to kouzelný okamžik projevu, řekněme, chlapecké hravosti a odvahy. Byl to sice jen výsledek jakési sázky mezi kamarády, ovšem provedení bylo perfektní.
Další rok se to opakovalo. Děti na ten zážitek nezapomněli (a my dospelí také ne) a tak se v uličce mezi sedadly
postupně cestou na tábor postupně převlékla (rozuměj do pouhé bederky) dobrá třetina autobusu. Jak chlapci, tak dívky. Dívky u nás na táborech mohly
(a s veškerou samozřejmostí dodnes mohou) nosit také jen pouhé bederky, tak jako chlapci, pokud tedy samy chtějí.
Od té doby se v autobuse tohle celkem běžně dělo, respektive stále děje. A právě s tímto se Vojta měl co nevidět setkat.
Autobus toho roku ještě ani nebyl za městem, projel sotva pár ulic k výpadovce a první chlapec ze zadní části autobusu začal s proměnou v indiána;
svlékl se, pečlivě si složil svůj bělošský oděv, od své kamarádky v přední části autobusu přijal bederku; dívka mu kolem pasu uvázala řemínek,
mezi nahými stehny si chlapec provlékl a pod řemínkem upravil pruh látky, obřadně dívce za bederku poděkoval lakotským jazykem a poté se vrátil zpět na sedadlo.
Toto představení si pochopitelně nenechal nikdo ujít.
Jak skončil, tak se hned zvedli další. Toto obdarování a přijetí základního oděvu indiánů - tedy bederek - z ruk
přátel i kamarádek je naší tradicí, která souvisí i s přijímáním indiánských jmen - ale o tom třeba zase někdy jindy.
Pro autobusáky za volantem to bývá velmi nezvyklá show. Bezpečnost jízdy pak mohou provázet různé teoretické obavy,
proto při indiánském převlékání v autobuse nakonec víc hlídám silnici a
řidiče, než to, co se při převlékání děje mezi mými mladými svěřenci. :)
Za chvíli byl autobus doslova plný nahých, respektive obederkovaných indiánů a indiánek. Ne všichni do toho takto šli, byla to věc spíše těch starších chlapců a dívek, ovšem nebylo výjimkou, že se účastnili i ti sotva dvanáctiletí.
Vojta byl přímo v centru dění. Nic neříkal, jen se poněkud plaše díval kolem sebe a ve tváři měl mix studu a úžasu. Bezesporu si myslel, že jen sní. Jeho kamarádi a kamarádky si jej ale příliš nevšímali. Krajina za okny autobusu letěla před Vojtou vstříc dobrodružství, které tímto převlékáním za indiány začalo nabývat velmi nezvyklých a velmi nečekaných směrů.
Při vystupování z autobusu do trávy Louky byl poměr indiánů a bělochů tak zhruba jeden ku dvěma. Do hodiny to bylo půl na půl.
Do večera byl tento poměr deset k jedné. Prakticky všichni měli na sobě indiánské šaty, vesměs tedy pouhé bederky, později večer se bederky doplňovaly ponči a košilemi. Bělošský oděv mělo na sobě v té době již jen pár dívek a jeden chlapec; Vojta.
První večer za mnou přišel praktikat z oddílu, kde byl Vojta. Dozvěděl jsem se, že mu Vojta řekl, že se za indiána svlékat nebude, že zůstane tak, jako po bělošsku. Že by se styděl, kdyby měl mít na sobě jen ten divný oděv, který se u nás na táboře nosí, tedy jen pouhou bederku. Že mu to připadá jako homo. Že se mu indiáni moc nelíbí a že by jel nejraději domů.
Vojta si první dny opravdu zachovával jistý odstup, spíš byl na okraji, moc se nezapojoval. Dělalo mi to starosti, nebylo to ale zase tak zlé, abych měl uvažovat o tom, že ho z tábora pošlu opravdu domů, i když takovou žádost praktikantovi ještě několikrát přednesl. Pak se třetí a nebo čtvrtý den stal malý zázrak. Vojta se svlékl v potní chýši. Poprvé v ní byl ve svých plavkách, které si svlékl až v přítmí indiánské sauny, podruhé se za ty plavky začal zjevně stydět víc, než za to, že je nahý a tak ty plavky úplně vynechal. Odložil je ještě před prahem potní chýše tak, jako před ní jeho kamarádi odkládali při vstupu bederky. Pevné sevření jeho studu začalo povolovat jako led. Indiáni ho začali zajímat. Nenápadně jsme mu v tom pomáhali, ovšem drtivou většinu té práce udělali jeho kamarádi, kteří jej velmi přirozeně uvedli do indiánského světa táborových her. Do pěti dnů se přestal stranit táborových aktivit. Pak šestého dne přišel na ranní rozcvičku v pouhé bederní roušce. Byl jsem toho svědkem, jak přišel trochu nesvůj, stud se za ním táhl až na délku dlouhých ranních stínů a přesto jsem v jeho těle četl, že je mu jeho indiánská role velmi příjemná. Od toho dne se bederky nevzdal.
Strach, nejistota a stud se z něj postupně loupal jako slupky cibule, až zůstal jen krásný mladý chlapec,
který si svou indiánskou roli užíval doslova každým kouskem těla. A to doslova, jak jsem později zjistil,
když jsem při noční hlídce ze stanu Vojty a jeho kamaráda zaslechl tiché dvouhlasé sténání, které rozhodně nebylo od bolesti.
Ráno pak v prvních paprscích slunce vlály na šňůře za jejich stanem dvě čerstvě vyprané bederky, které celkem jasně vyprávěly intimní příběh obou chlapců oné noci.
Přečetl jsem si jej zvědavě s tichou radostí a s nesmírnou rozkoší. Proč se k tomu nepřiznat.
Kdo by to byl řekl, že sotva před týdnem stál Vojta na schůdkách autobusu uprostřed polonahých indiánů, mezi kterými se cítil opravdu… nesvůj. Nemějte však obavy, že by tyhle tajné noční příběhy byly pravidlem. Chlapci i děvčata dostávali přes den tak zabrat, že večer padali do svých dek jako motyky, takže...
Tábor po všech směrech nabíral na hloubce a síle. Naši mladí svěřenci propadli indiánům stejně beznadějně,
jako propadá světlo gravitaci singularity. Konec tábora byl proto tím nejvíc nepříjemným zážitkem pro všechny zúčastněné, protože od posledního dne tábora je k tomu
dalšímu prvnímu dělil
celý jeden rok. Všechno dobré má svůj konec a ani znovuzrození tábora není vždy pro každého.
Konec každého našeho tábora má své tradice. Jedna z nich se týká opět autobusu, kdy do něj někteří chlapci a děvčata (včetně některých nás dospělých) nastupují v indiánských šatech, aby se za jízdy proměnili zpět v bělochy. Převlékání zde má tedy opačný směr. Ti nejvíc odvážní pak tuto fázi převlékání nechávají až na doma, tedy z autobusu před školou vystupují – vesměs v pouhých bederkách a naboso. Vojta se ten rok proměnil zpět v bělosšké dítě až po zastavení autobusu před školou. Kdo by to byl řekl, že se bude převlékat z bederky toliko pod ochranou stínu u boku autobusu, uprostřed dívek a přitom s naprostou samozřejmostí v té její
nejelegantnější podobě. Jeho rodiče jej při tom viděli a jejich úžas neznal mezí, a to ještě ani neviděli fotografie z tábora, které se rodičům počátkem září promítaly ve škole.
Vojta jel další roky na další tábory a jezdí tam dodnes jako můj táborový kolega, který náš tábor nedokázal po završení šestnáctého roku opustit. S jeho laskavým svolením, se svolením Archera (tvrdý edit) a po úpravách příběhu (aby nešlo poznat původní zdroj) tedy doufám, že mém příběhu, respektive v našem příběhu najdete něco zajímavého, co Vás zaujme a třeba i potěší. Případné reakce a nebo komentáře můžete směřovat na Archera, jsme v kontaktu.
Podpis… řekněme, že jsem ten, kdo se na hvězdnou letní oblohu dívá nejraději z trávy prérie & Vojta.
This page is part of a website project dedicated to loinclothed theme. Homepage is
here.